Sposób na sprawdzenie kto odwiedzał mój profil na Facebooku? I tak, i nie.

Jakiś czas temu w Internecie pojawiły się obrazki donoszące, że w źródle Facebooka (o ile jesteśmy zalogowani) znajdziemy listę znajomych najczęściej odwiedzających nasz profil – info odnośnie w.w. obrazka dostałem dzisiaj od znajomego. Tylko czy ta lista na pewno jest listą osób najczęściej odwiedzających nasz profil? I tak, i nie.

Źródło strony mówi, że jest to lista znajomych, która zostanie pokazana zanim zostanie załadowana aktualna lista, a także wtedy gdy zostanie zerwane połączenie z serwerami czatu. To prawda. Ale z Adamem zauważyliśmy, że to dużo bardziej złożona sprawa. Niektóre z naszych obserwacji zapisaliśmy poniżej:

  • Na liście dość wysoko są osoby na których profile my często wchodzimy, ale nie mamy z nimi relacji
  • Nierzadko wysoko są osoby, z którymi nie mamy relacji bezpośrednich – nie postujemy u nich, nie komentujemy, nie rozmawiamy na czacie, jednak mamy z nimi bardzo dużo wspólnych znajomych i jesteśmy oznaczani razem na zdjęciach
  • Głównym kryterium nie jest liczba wiadomości na czacie, ale jest to ważny czynnik
  • Znaczenie ma data ostatniego „powiązania”, a lista jest aktualizowana przy każdym odświeżeniu strony
  • Pojawia się kilka przypadków których nie jesteśmy w stanie wyjaśnić, więc na pewno nie odkryliśmy jeszcze wszystkich kryteriów.

Finalna konkluzja? Lista ta zapewne jest wynikiem bardzo złożonego algorytmu, badającego „siłę relacji” z innymi.

Naszym zdaniem bierze pod uwagę między innymi to, kiedy miała miejsca ostatnia akcja, jak dużo mamy wspólnych znajomych, jak często i jak dużo rozmawiamy na czacie, czy jesteśmy oznaczani na tych samych zdjęciach, czy chodziliśmy do jednej szkoły itp.

Bardzo możliwe, że ta sama lista definiuje priorytet jeżeli chodzi o wyświetlanie postów danych osób.

To, co mnie przeraża, to fakt  że Facebook jest w stanie z dużą dokładnością określić z kim mamy dobre relacje – niby nic specjalnego, bo sami mu te dane udostępniamy, jednak jest to potężna porcja informacji, które mogą zostać udostępnione np. organom ścigania.

Mój wniosek: Facebook – czy tego chcemy czy nie – ma coraz bardziej pokaźną bazę danych na nasz temat i na pewno nie zawaha się przed użyciem tych danych aby dopasować „pod nas” reklamy.

Oczywiście sprawa nie dotyczy tylko Facebooka – Google także jest w stanie bardzo trafnie określić naszą grupę wiekową i zainteresowania chociażby na podstawie oglądanych filmów na YouTube. A mnie osobiście świadomość, że giganci dysponują takimi danymi skłania do refleksji – czy zbieranie takich danych nie jest aby naruszaniem naszej prywatności?

Do tego artykułu dotarto za pomocą fraz:

Pin It

2 thoughts on “Sposób na sprawdzenie kto odwiedzał mój profil na Facebooku? I tak, i nie.

  1. Patryk K 17/12/2012 at 19:44 - Reply Author

    Jeżeli chcecie uzyskać dostęp do tej listy, to użyjcie skrótu ctrl+f i wyszukajcie czteroznakowy ciąg: „,”1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój ostatni wpis