YouTube przegrywa w walce o prawa autorskie

Posted by
/

Niemiecki sąd orzekł, że YouTube musi zestawić prawa autorskie klipów muzycznych, które stanowią większość YouTube’a, a ich ruch może przewyższać opłaty licencyjne.

Sąd orzekł również, że YouTube musi zdjąć ochronę prawami autorskimi pliki muzyczne, co może być krokiem w kierunku wciąż zwiększających się kosztów za prawa licencyjne.

Gema – niemiecka grupa licencyjna, zwyciężyła w piątek w Hamburgu, gdzie sąd uznał, że strona internetowa była odpowiedzialna za treści publikowane przez użytkowników, a decyzja, która może być pierwszym krokiem w kierunku zmian na YouTube oraz konieczności uiszczania opłat licencyjnych na filmach z prawami autorskimi gdzie występuje ścieżka dźwiękowa.

Po incydencie z naruszeniem praw autorskich na siedmiu klipach muzycznych, w 2010 roku skierowany został pozew przeciwko YouTube skierowany przez Gema i kilka innych grup zajmujących się prawami do muzyki.

YouTube twierdzi, że struktury techniczne pozwalają na publikowanie treści i serwis nie był odpowiedzialny za monitoring filmów i klipów muzycznych pod kątem możliwych naruszeń prawa autorskiego.

Sąd orzekł, że YouTube był odpowiedzialny za treść publikowane przez zalogowanych użytkowników oraz powinien usunąć wszystkie pliki, do których Gema ma zastrzeżenia. Gema twierdzi również, że YouTube musiał aktywnie wyszukiwać ewentualne naruszenia praw autorskich oraz musi usunąć pliki na wniosek posiadacza praw.

W swoim oświadczeniu YouTube powiedział:

Interpretacja sądu odnośnie praw autorskich w Unii Europejskiej byłaby o wiele trudniejsza dla użytkowników którzy generują duży ruch na platformie multimedialnej. Zagrażałoby to nie tylko YouTube’owi, ale każdej innej innowacyjnej usługi w Internecie, która pozwala użytkownikom na przesyłanie treści, zmuszając ich do realizacji filtrowania.

Rzecznik Gema na wiadomość YouTube’a odpowiedział:

Jest to po części ważne zwycięstwo.

Agencja, która reprezentuje ponad 64 tysiące kompozytorów i muzyków, wymaga, aby muzyka na żądanie była strumieniowana użytkownikom za darmo oraz była finansowana z dochodów z reklam, które wynoszą nieco ponad 10 procentm całkowitych przychodów.

YouTube informuje, że w każdej minucie przesyłane jest 60 godzin wideo, i prawie 3 miliardy godzin filmów jest oglądanych każdego miesiąca.

W piątek Google powiedziało, że jest gotowy wznowić negocjacje z Gema do osiągnięcia porozumienia w sprawie wykorzystania treści chronionych prawem autorskim.  W kwietniu 2009 roku prowadzona była rozmowa pomiędzy Gema i YouTube aż do złożenia procesu we wrześniu 2010 roku.

Ostatnie pozwy koncentrowały się nad kwestią środków masowego przekazu: jak zdobyć widzów w Internecie bez dobrowolnego ustąpienia, kontrolując programy telewizyjne, filmy i muzykę.

Ofensywa na rzecz lepszej ochrony praw artystów i przedsiębiorstw medialnych napotkała na opór ze strony tych, którzy boją się mocniejszej regulacji i ograniczania ich wolność do pobierania filmów i muzyki za darmo.

Na początku tego roku, dziesiątki tysięcy demonstrantów wyszło na ulice w całej Europie, by zaprotestować przeciwko międzynarodowej umowy antypirackiej ACTA.

Pewien zespół wokalny przeciwstawia się zarabianiu przez Partię Piratów w Niemczech pieniędzy, która pojawiła się znikąd w zeszłym roku i według niedawnego sondażu wyprzedziła Partię Zielonych, stając  się trzecim najsilniejszym ugrupowaniem politycznym w kraju.

Aresztowanie Kim Dotcom’a, niemieckiego narodowca, który stworzył wymianę plików online – megaupload.com, na początku tego roku stał się tematem numer jeden, kiedy zamknięto serwis za naruszenie praw autorskich.

Do tego artykułu dotarto za pomocą fraz:

Leave a comment

hea7en poszukuje redaktorów!

Poszukujemy redaktorów w celu rozwijania serwisu. Zapraszamy wszystkich do współpracy!

Zapisz się do naszego newslettera!

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Ostatnio o nas pisali