Wszystko o wersjach Windows 8

Posted by
/

Dotychczas o następnym systemie firmy Microsoft wiemy, że „Windows 8” będzie oficjalną nazwą. System będzie wydany w trzech edycjach dla procesorów x86 oraz w jednej dla ARM. Będą również występować znaczne różnice pomiędzy systemami, takimi jak ta, że Windows Media Center będzie dostępny jako dodatek w edycji Pro, a Windows Media Player zabraknie w wersji RT dla urządzeń mobilnych. Serwerowa edycja systemu Windows 8 będzie nazywać się „Windows Server 2012″.

Jakiś czas temu firma Microsoft potwierdziła, że „Windows 8” będzie oficjalną nazwą dla nadchodzącego systemu operacyjnego. Microsoft rozpoczął tradycję nazywania produktu jego nazwą kodową wraz z wydaniem Windows 7.

Microsoft opublikował również sposób, w jaki będą wydawane edycje systemu Windows 8. Jak widać nie sprawdził się rozbudowany podział systemu Windows 7, który, przypomnijmy, występował w wersjach takich jak: Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Ultimate oraz Windows 7 Enterprise.

Dla wielu użytkowników pozostało niejsanym, która wersja systemu Windows 7 jest odpowiednia dla nich. Duża ilość wersji oprogramowania zawsze spotykała się z większą fragmentacją i frustracją ze strony wielu użytkowników. Wychodzi na to, że Microsoft zrozumiał, że łatwy podział z systemów takich jak Windows XP lepiej wpływa na zarówno cały ekosystem, jak i jest wygodniejszy dla użytkowników.

Teraz Microsoft uprościł podział na edycję systemu Windows 8 i ograniczył ją do 3 pozycji dla procesorów x86 (zarówno tych 32- jak i 64-bitowych).

Wszystkie trzy edycje systemu będa dostępne dla PC i tabletów pod kontrolą procesorów x86. Oznacza to, że mogą nie mieć ograniczeń co do instalacji aplikacji, pod warunkiem że będą działały pod kontrolą procesora x86 i będą wyposażone w Windows 8 w wersji dla tego właśnie procesora.

Windows 8 ma być podstawową edycją nadchodzącego systemu, i ma być odpowiednim wyborem dla większości użytkowników systemu Windows. Będzie zawierał on wszystkie podstawowe funkcje zawarte obecnie w Windows 8 Consumer Preview, takie jak nowy Windows Explorer, Menedżer Zadań, lepsza obsługa wielu monitorów czy zmiana języków w systemie w locie, która wcześniej była dostępna jedynie w wersjach Enterprise i Ultimate w systemie Windows 7. Obecni użytkownicy Windows 7 Starter, Home Basic oraz Premium będą mieli możliwość aktualizacji swojego systemu do tej właśnie edycji.

Windows 8 Pro jest dedykowany bardziej zaawansowanym użytkownikom jak i tym, którzy pracują na bardziej zaawansowanych technologicznie stanowiskach. Edycja ta będzie zawierać wszystkie funkcje zawarte w podstawowej wersji Windows 8 oraz funkcje takie jak szyfrowanie, wirtualizacja, zarządzanie komputerem czy obsługa połączeń z domenami.

Edycja Pro będzie zawierała funkcje niedostępne dla użytkowników podstawowej wersji systemu:

 • Bitlocker oraz BitLocker To Go
 • Możliwość bootowania z dysków wirtualnych (VHD)
 • Klient Hyper-V
 • Obsługa domen
 • Możliwość szyfrowania plików systemowych
 • Zarządzanie Grupami
 • Możliwość kontroli za pomocą Zdalnego Pulpitu
 • Windows Media Center

Obecni użytkownicy systemów takich jak Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional oraz Ultimate będą mogli aktualizować swój system do wersji podstawowej, jak i Windows 8 Pro.

Windows 8 Enterprise ma byc wersją systemu Windows dedykowaną dla klientów korporacyjnych. Edycja ta ma zawierać wszystkie funkcje systemu Windows 8 Pro oraz narzędzia do organizacji w strukturach IT takich jak zarządzanie komputerami w sieci, zaawansowane zabezpieczenia, wirtualizację oraz kilka usprawnień dla komputerów mobilnych.

Windows 8 Enterprise będzie zawierał funkcje, które nie będą dostępne w innych edycjach, a są to na przykład:

 • Windows To Go
 • DirectAccess
 • BranchCache
 • AppLocker
 • Usprawnienia VDI

Windows To Go ma być funkcją pozwalającą użytkownikom na stworzenie w pełni przenośnej wersji systemu Windows 8, która będzie mogła być uruchamiania z przenośnego dysku flash.

DirectAccess pozwala zdalnym użytkownikom na dostęp do wszystkich danych dostępnych w sieci korporacyjnej bez potrzeby korzystania z narzędzi związanych z VPN.

BranchCache pozwala użytkownikom komputer na cache’owanie treści takich jak pliki czy strony internetowe, tak by potem nie były ponownie pobierane.

AppLocker pozwala na uwstawienie, do jakich programów czy plików użytkownicy mogą mieć dostęp.

Microsoft mówił również dużo na temat nowej edycji systemu Windows, która będzie nazywać się Windows RT lub Windows RunTime. Windows RT jest najnowszym członkiem rodziny systemmów Windows. Edycja ta ma wspierać urządzenia napędzane procesorem ARM, więc urządzenia ściśle mobilne. Ta edycja będzie dostępna tylko jako zainstalowany system na urządzeniu, bez możliwości wcześniejszej instalacji. Wersja ta ma wpływać korzystnie na płynność działania systemu na tym dość specyficznym, mobilnym procesorze. Ma również być znacznie poprawiony czas na baterii.

Windows RT będzie zawierał specjalne wersje desktopowe z lepszą obsługą ekranów dotykowych programów takich jak Word, Excel, PowerPoint czy One Note. Kluczową kwestią podczas tworzenia nowych aplikacji będzie ich dostosowanie do nowego środowiska Windows 8, który ma być środowiskiem dla nowego rodzaju aplkikacji pracujących w chmurze, z pełną obsługą ekranów dotykowych oraz we współpracy z siecią Web.

Microsoft ogłosił również oficjalną nazwę serwerowej edycji systemu Windows 8. Będzie nazywać się Windows Server 2012 i będzie dostępna jeszcze w tym roku. Ma być nowym systemem serwerowym zoptymalizowanym do pracy w chmurze.

Porównać poszczególne edycje systemu Windows 8 możemy porównać dzięki poniższej tabeli:

Nazwa funkcji Windows 8 Windows 8 Pro Windows RT
Możliwość aktualizacji z Windows 7 Starter, Home Basic oraz Home Premium x x
Możliwośc aktualizacji z Windows 7 Professional, Ultimate x
Ekran startowy, Sematyczne powiększanie, Live Titles x x x
Windows Store x x x
Aplikacje (Mail, Calendar, People, Messaging, Photos, SkyDrive, Reader, Music, Video) x x x
Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) x
Internet Explorer 10 x x x
Szyfrowanie urządzenia x
Connected standby x x x
Konto Microsoft x x x
Pulpit x x x
Instalacja programów x86/x64 x x
Nowy Windows Explorer x x x
Windows Defender x x x
SmartScreen x x x
Windows Update x x x
Ulepszony Menedżer Zadań x x x
Zmiana języków w locie x x x
Lepsze wsparcie wielu monitorów x x x
Storage Spaces x x
Windows Media Player x x
Exchange ActiveSync x x x
Historia plików x x x
Możliwość montowania plików ISO i VHD x x x
Funkcje związane z mobilnym Internetem x x x
Hasło obrazkowe x x x
Play To x x x
Klient Pulpitu Zdalnego x x x
Możliwość resetu lub odświeżenia PC x x x
Snap x x x
Klawiatura ekranowa dla ekranów dotykowych x x x
Trusted boot x x x
VPN client x x x
BitLocker and BitLocker To Go x
Możliwosc bootowania z VHD x
Klient Hyper-V x
Domain Join x
Szyfrowanie plików systemowych x
Group Policy x
Host Pulpitu Zdalnego x
Do tego artykułu dotarto za pomocą fraz:

Leave a comment

 1. hea7en » Informacje i porady ze świata IT » Windows 8 Release Preview na początku czerwca05-05-12

hea7en poszukuje redaktorów!

Poszukujemy redaktorów w celu rozwijania serwisu. Zapraszamy wszystkich do współpracy!

Zapisz się do naszego newslettera!

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Ostatnio o nas pisali