Roaming będzie tańszy już od 1 lipca 2012 roku

Posted by
/

Już od 1 lipca 2012 roku roaming będzie tańszy dzięki niższym stawką w europejskich sieciach komórkowych. Do największych obniżek cen dojdzie w opłatach za używanie sieci Internet poprzez takie urządzenia jak komórka czy tablet podczas przebywania za granicą.

 

W lipcu 2011 r. Komisja Europejska przedstawiła jako propozycję rozporządzenie, dzięki któremu Unia Europejska wprowadziłaby nowe limity dla cen za roaming sieci komórkowych. Pomimo działającego już dziś rozporządzenia które reguluje ceny za roaming, posłowie UE stwierdzili, że ceny powinny być niższe.

 

Porozumienie zostanie poddane głosowaniu na sesji plenarnej 10 maja w Strasburgu. W takim tempie nabrałoby mocy prawnej już 1 lipca 2012 roku, czyli jeszcze przed nadchodzącymi wakacjami.

 

 

Porozumienie zakłada koszt, który nie może przekroczyć 29 centów za minutę połączenia już od 1 lipca 2012 roku, co później ma ulec zmianie do 19 centów od 1 lipca 2014 roku. Obecnie obowiązujące rozporządzenie zakłada 35 centów za minutę połączenia, natomiast połączenia przychodzące mogą kosztować do 11 centów.

 

W obecnym rozporządzeniu nie ma jednak mowy o regulacjach stawek detalicznych za przesyłanie danych w sieci Internet poprzez roaming.
Zgodnie z nowym porozumieniem 1Mb pobranych danych przez komórkę poprzez roaming będzie kosztować użytkowników nie więcej niż 70 centów od 1 lipca 2012 roku, 45 centów od 1 lipca 2013 roku oraz 20 centów od 1 lipca 2014 roku nie wliczając stawek VAT.

 

Tańsze również będą smsy. Wiadomość wysłana przez konsumenta, którego będzie dotyczył roaming nie będzie kosztować więcej niż 9 centów od 1 lipca 2012 roku oraz 6 centów od 1 lipca 2014 roku. To obniżka z obecnych 11 centów, które obowiązują na mocy obecnego rozporządzenia.

 

Celem Komisji Europejskiej jest zrównanie ceń połączeń krajowych i zagranicznych na terenie UE. Od 1 lipca 2014 roku rozporządzenie da możliwość konsumentowi podpisanie innej, tańszej umowy na świadczenie usługi roaming u innego operatora przy zachowaniu swojego obecnego numeru telefonu i karty SIM. Przepisy ułatwią również dostęp do rynku dla nowych operatorów, również tych wirtualnych, którzy nie mają własnej sieci.

Do tego artykułu dotarto za pomocą fraz:

Leave a comment

  1. Roaming będzie tańszy już od 1 lipca 2012 roku | OSnews.pl03-29-12

hea7en poszukuje redaktorów!

Poszukujemy redaktorów w celu rozwijania serwisu. Zapraszamy wszystkich do współpracy!

Zapisz się do naszego newslettera!

Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

Ostatnio o nas pisali