Warto przetestować Windows 8 już teraz. Zarówno wersję Developer Preview jak i Consumer Preview są dość stabilnymi wersjami, dzięki którym możemy poznać koncepcję najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu.

Oczywiście można przetestować go wykorzystując wirtualną maszynę np. Virtual PC, jednak system wtedy nie będzie tak szybki i wydajny jak zwykle. Możemy również zainstalować Windows 8 jak każdy inny system, jednak wiąże się to ze znaczną ingerencją w menedżera rozruchu.

My zainstalujemy Windows 8 wykorzystując możliwość utworzenia w Windows 7 wirtualnego dysku twardego oraz używając aplikacji takich jak: Windows PowerShell i Daemon Tools Lite. Dzięki tej metodzie nie będziemy musieli nawet zrestartować komputera w celu uruchomienia procesu instalacji.

Tworzymy wirtualny dysk twardy

Wciskamy kombinację klawiszy Win + R. Po wykonaniu tej kombinacji zostanie uruchomione okienko Uruchamianie. Wpisujemy w nim:

diskmgmt.msc

Akcję tą zatwierdzamy klawiszem Enter. W tym momencie zostanie uruchomione Zarządzanie dyskami.

Następnie musimy utworzyć nowy dysk wirtualny VHD. Aby tego dokonać, klikamy Akcje a następnie Utwórz dysk VHD.

Teraz musimy wybrać lokalizację naszego dysku twardego oraz rozmiar, który nie powinien być mniejszy od 20 GB. Powinniśmy również zaznaczyć opcję Stały rozmiar dla najlepszej możliwej wydajności.

System zacznie tworzyć dysk, którego postęp możemy śledzić na pasku stanu.

Kiedy dysk zostanie utworzony, pojawi się na liście partycji. Aby dysk zaczął działać, musimy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknąć opcję Zainicjuj dysk.

Zostawiamy zaznaczoną funkcję MBR i klikamy OK.

Kiedy już utworzymy partycję, musimy utworzyć na niej wolumin. Klikamy na partycję prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy opcję Nowy wolumin prosty.

Możemy pozostawić wszystkie opcje ustawione domyślnie, do momentu, w którym pojawi się to okienko. Tu możemy zaznaczyć opcję Formatuj, wybrać system plików jako NTFS oraz nadać etykietę woluminowi.

Bez większej ingerencji w pliki na naszym dysku twardym utworzyliśmy nowy, wirtualny dysk twardy który działa jak każdy prawdziwy.

Instalujemy Windows 8 na VHD

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić to uruchomienie PowerShell z uprawnieniami administratora. Aby tego dokonać, otwieramy Menu Start, wpisujemy w nim

PowerShell

Następnie otwieramy menu kontekstowe, z którego wybieramy opcję Uruchom jako administrator.

Zostanie otworzona konsola PowerShell, która przypomina Wiersz polecenia. Wpisujemy w konsoli

Set-ExecutionPolicy RemoteSigned

i wciskamy Enter. Potwierdzamy wykonywaną przez nas czynność klawiszem Y.

Następnie musimy pobrać skrypt z MSDN(plik z rozszerzeniem .ps1), a następnie przenosimy plik na dysk C.

Otwieramy właściwości pobranego pliku, a następnie klikamy przycisk Odblokuj.

Teraz musimy zamontować plik .iso z Windows 8 do wirtualnego napędu. Możemy tego dokonać np. za pomocą Daemon Tools Lite. Po zamontowaniu obrazu do wirtualnego napędu wracamy do konsoli. Wpisujemy w niej

CD C:

i zatwierdzamy klawiszem Enter.

Teraz wpisujemy i zatwierdzamy poniższą komendę w konsoli PowerShell:

.Install-WindowsImage.ps1 –WIM D:SourcesInstall.wim –Apply –Index 1 –Destination I:

Pamiętać należy o zmianie litery występującej po „-WIM” na literę wirtualnego napędu. Powyższa komenda nie zawiera backslashów, więc polecam spojrzeć na poniższy zrzut ekranu.

Po zakończeniu całego procesu zostaniemy poinformowani o jego końcu.

Teraz otwieramy Wiersz polecenia. wpisujemy

bcdboot.exe X:Windows

X oznacza literę naszego wirtualnego dysku twardego, na którym zainstalowaliśmy Windows 8.

Po ponownym uruchomieniu komputera będziemy powitani nowym wyborem systemów.

Ostatnio wyszukane na hea7en

Unknown source

 

Co o tym s&#261dzisz?