Niestety, w Windows 7 MBR (Master Boot Record) nadal może zostać uszkodzony tak jak w Windows XP czy Vista. Jeżeli w Windows 7 MBR zostanie uszkodzony, możesz otrzymywać wiadomość „Operating System not found” podczas uruchamiania komputera.

Niedoświadczonych użytkowników ta wiadomość może wystraszyć, ponieważ wygląda na to, że system został bezpowrotnie utracony – nic bardziej mylnego! Na szczęście, zamiast instalować ponownie system, czy wydawać pieniądze na naprawę, sam możesz to zrobić. Jedyne czego będziesz potrzebować to płyty instalacyjnej Windows 7.

Jak naprawić MBR w Windows 7?

Najpierw włóż płytę instalacyjną Windows 7 do napędu i zrestartuj komputer, jeżeli nie wyświetla Ci się poniższa wiadomość, musisz ustawić kolejność bootowania w BIOS.

Jeżeli nie posiadasz płyty instalacyjnej, pobierz Windows 7 Recovery Disc.

 

Warto zaznaczyć, że wiadomość pojawi się tylko gdy bootwowanie z napędu CD/DVD będzie na pierwszym miejscu, inaczej nie otrzymasz powyższego komunikatu. Jeżeli masz problem z bootwaniem, przeczytaj artykuł nt. zmiany kolejności bootowania BIOS.

Następnie wybierz język, czas, klawiaturę i wciśnij Next (Następny). Poniższy przykład pokazuje angielską wersję i jeśli masz taką, prawdopodobnie będziesz musiał ustawić język klawiatury.

fix mbr windows 7

Na następnym ekranie, w lewym dolnym rogu ekranu zobaczysz link Repair your computer (Napraw twój komputer). Kliknij go.

windows 7 repair your computer

Opcje odzyskiwania systemu zacznie szukać instalacji Windows 7 na Twoim komputerze.

search windows installations

Kiedy już znajdzie, wybierz twój system i naciśnij Next (dalej).

windows 7 repair mbr

Teraz zobaczysz listę odzyskiwania systemu, która zawiera Startup Repair (Narzędzie do naprawiania systemu podczas uruchamiania), System Restore (Przywracanie systemu), System Image Recovery(Windows Complete PC Restore – swoją drogą nie zostało to przetłumaczone, a wręcz zmieniono na inną nazwę angielską, ciekawe dlaczego?), Windows Memory Diagnostic (Narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows) i Command Prompt (wiersz poleceń).

windows 7 system recovery options

W wierszu poleceń, wpisz bootrec.exe /fixmbr i wciśnij Enter.

fixmbr windows 7

To wszystko! Zrestartuj komputer i prawdopodobnie zobaczysz logo Windows’a zamiast napisu „Operating system not found”. Jeżeli nie, przyczyna nie leży w MBR.

Ostatnio wyszukane na hea7en